Dvadesetšesta nedelja trudnoće

26

 

Beba je u ovoj NG duga 34, a teška oko 700-800 gr. Ovdje je važno istaknuti da dolazi do razvoja surfaktanta u plućima koji prekriva unutrašnjost plućnog tkiva i omogućava širenje pluća tokom disanja i  ne dozvoljava da se pluća slijepe.  Funkcije sisanja i gutanja se poboljšavaju. A Vi s napredovanjem trudnoće i povećanjem tjelesne težine možete osjetiti napetost u donjem dijelu trbuha, glavobolju, nesanicu ili grčeve u nogama.
Trebalo bi da korigujete dobitak na težini tako što ćete promijeniti ishranu. Povećajte unos magnezija! Klinički se manjak magnezija najčešće manifestuje grčevima u listovima (rani vodeći simptom), a nekada prema novijoj literaturi može doći i do prijevremenih trudova. Čak postoje i podaci da kod značajnijeg pada nivoa magnezija bitno raste rizik preranog poroda ili pobačaja. Kod bebe zbog manjka magnezija može doći do zastoja u rastu. Preporučena doza u slučaju oralne supstitucije magnezija je oko 300 mg/dan. Magnezij možete uzimati u tabletama, prašku ili putem hrane (žitarice, mlijeko, mliječni proizvodi, orašasto voće) i pića.
Bez obzira kakvu će boju očiju Vaša beba imati, dok je beba u Vašoj materici ima plave okice! U ovoj nedelji beba počinje otvarati oči, koje su sada u potpunosti razvijene i imaju sve slojeve. Trepavice su do sada već formirane.

Dvadesetsedma nedelja trudnoće

27

 

Bebina pluća u kombinaciji s otvorenim nosnicama, počinju vježbati "udisanje" i "izdisanje" – za početak, beba vježba pomoću amnionske tečnosti, ali i to je napredak. Beba rođena u 27. nedelji trudnoće teži negdje između 800 i 1000 grama, i zahtijeva intenzivnu njegu u inkubatoru, ali je sposobna izboriti se za svoj život, u slučaju preranog poroda! Velika je oko 36 centimetara. Mozak nastavlja svoj brzi razvoj.

 

Dvadesetosma nedelja trudnoće

28

 

Sada ste primijetile iscjedak iz vaših grudi? Te guste, žute kapljice (kolostrum), su preteča majčinog mlijeka. Vrlo su bogate bjelančevinama i sadrže antitijela, koja će Vašu bebu štititi od infekcije. Pokušajte staviti pamučne jastučiće na grudi i pobrinite se da ih često mijenjate, kako bi se izbjegle povrede usred lijepljenja za vašu kožu. Ukoliko Vas je kolostrum zaobišao, nemojte se brinuti, jer neke žene jednostavno ne luče kolostrum prije poroda.
Mozak u ovoj NG kontrolise disajne pokrete i tjelesnu temperaturu. Površina mozga je smežurana – vijuge povećavaju površinu mozga a time i broj ćelija. Bebina pluća su dovoljno zrela da, ukoliko se rodi upravo sada, ima prilično dobre šanse za preživljavanje (uz pomoć medicinske tehnologije). Bebina koža je još uvijek prilično naborana (popratna pojava zbog života u plodovoj vodi), ali će se to sve izgladiti, kako se mast bude dalje nakupljala po koži.

29

Zahvaljujući svojoj sve široj materici koja pritišće Vaš mjehur, učestalo mokrenje se opet javlja. Proširene vene, koje se mogu pojaviti znaju biti ružna pojava, ali su potpuno bezopasne i trebale bi nestati nakon poroda. Do tada, pokušajte izbjegavati duže stajanje ili sjedenje i pokušajte odraditi neke vježbe za cirkulaciju. Energija Vaše bebe svakom minutom intenzivno raste, zahvaljujući masnom tkivu koje se slaže ispod bebine kože.
Budući da Vaša beba raste tako brzo (težina će se utrostručiti do bebina rođenja), materica postaje sve tjesnija i tjesnija. Šta sve to znači za Vas: budite spremne za još ritanja po trbuhu i udaraca pod rebra. Vaša beba sada često otvara i zatvara oči. Kada su joj oči otvorene, pomiče ih uokolo kao da nešto gleda!
Sada je velika oko 38 centimetara i teži između 1000 i 1250 grama.

30

Pupilarni svjetlosni reflex je prisutan do ove NG. Napreduje sazrijevanje bebinih pluća, a beba sada izvodi i ritmičke pokrete grudnoga koša koji imitiraju disanje.  Može se osjetiti i “bebino štucanje”. Beba ima faze kada je mirna i kada je maksimalno aktivna. Često nam kažete da je beba najaktivnija kada se opustite za vrijeme dnevnog odmora, ili kada pođete spavati, te da  od bebe ne možete. Ali evo brzo ćete se upoznati – u tim periodima razgovarajte sa svojom bebom, zamislite je, družite se...
Beba u 30. nedelji u prosjeku dobije 1 centimetar pa tako sada ima ukupno 39 centimetara i teži između 1100 i 1400 grama.
U ovoj nedelji se žalite da loše spavate i od stomaka,  koji je sada već veliki te od žgaravice. Možete osjetiti i nepravilne, bezbolne, uvježbavajuće Braxton-Hicksove kontrakcije (pripremne kontrakcije za porod (lažni trudovi)). S napredovanjem Vaše trudnoće i kontrakcije će postati jačeg intenziteta. Možete ih osjetiti kao stezanje materice ukoliko položite ruku na trbuh. Ukoliko su bolovi jačeg intenziteta ili se pojave drugačije senzacije potrebno je da se javite Vašem ginekologu